Хиляди туристи, езичници, друиди, хипита и хора, които просто копнеят за пролетта, отбелязаха в събота настъпването на най-краткия ден в годината край древния монумент Стоунхендж във Великобритания, съобщи АП.
В 8:09 ч. по Гринуич (10:09 ч. българско време) слънцето изгря над гигантските камъни по време на зимното слънцестоене - най-краткият ден и най-дългата нощ в Северното полукълбо. Никой не можеше да види слънцето през ниската зимна облачност, но това не попречи на бурното барабанене, пеене и скандиране при изгрева.
Във фоайето на Центъра за работа с деца в Плевен е представена изложба, посветена на 40 години от основаването на хор „Звъника“ с диригент Ваня Делийска.
На постери са показани важни моменти от историята на хора – концертни изяви, задгранични пътувания и участия във фестивали, отбелязване на годишнини, както и част от костюмите на хористите, използвани през годините.
„На тези платна е написана историята на близо 1000 момчета и момичета, отдали не малка част от детските си години за това да творят заедно, да създават красота и да се научат да бъдат достойни граждани“, каза при откриването на експозицията диригентът Ваня Делийска.
Тя допълни, че за първи път се показва и архивът на „Звъника“, събран в папки – грамоти, отличия, поздравителни адреси, както и паметна книга.
"За нас вие с
Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.
Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.
Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.
Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ
От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта.
Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.
В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.
Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел
Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.
Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.
Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.
С „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.
„ТОРТИЛА ФЛЕТ“
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
Тази събота в Англия ще има по-малко от осем часа дневна светлина, но след това дните ще се удължават до лятното слънцестоене през юни.
Слънцестоенето е единственият случай, в който посетителите могат да се доближат до камъните в Стоунхендж, и хиляди са готови да станат преди изгрев, за да се потопят в атмосферата на събитието.
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.
В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно
Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.
В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.
Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".
Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.
От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва.
На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2
Диана Дафова ще представи пред публиката в Хасково за първи път авторския си спектакъл „Танцът Живот“ по повод 1 ноември – Ден на народните будители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация
В музикално-театралния спектакъл „Танцът Живот“ изпълнителката се превъплъщава в седем роли роли с 3D изображение на личен аватар. Певицата има изпълнения на 17 езика.
Едноименната й песен "Танцът Живот" е създадена в творческо сътрудничество с популярния италиански музикант Енрико Сантакатерина, допълват организаторите на събитието, което ще се проведе на 30 октомври, на сцената на Драматично – куклен театър „Иван Димов“ в областния град. Режисьор на спектакъла е Борис Радев, по хореографията е работила Боряна Сечанова, а Чавдар Варийски – по 3D и видео постпродукция. Костюмите са дело на Гергана Апостолова.
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
Изпълнителят бе похвален за неговата дълбока и нестандартна музикална вселена, която е помогнала за популяризирането на страната в чужбина.
Стромай, който е на 39 години, има много малко публични изяви, откакто през май 2023 г. обяви, че спира световното си турне поради здравословни причини.
Изпълнителят на хита Formidable се появи усмихнат на церемонията в двореца. Стромай бе почетен заедно с около двадесет други белгийски личности, някои от които са удостоени с благородническата титла „барон“.
Публични изявления нямаше.
В текст, подготвен предварително от двореца и прочетен на аудиторията, Стромай е приветстван за таланта, дързостга и за смесицата о
Кръгът от камъни, за преместването на всеки от които са били необходими поне 1000 души, е издигнат преди около 5000 години от неолитна култура, почитаща Слънцето. Основното му предназначение все още е обект на спорове: Дали е бил храм, слънчев часовник, гробище или някаква комбинация от трите?
В статия, публикувана в списание Archaeology International, изследователи от Университетския колеж в Лондон и Университета в Аберистуит твърдят, че обектът в равнината Солсбъри, на около 128 км югозападно от Лондон, може да е имал както политическо, така и духовно значение.
Това е следствие от неотдавнашното откритие, че един от камъните на Стоунхендж - уникалният монолит, който лежи хоризонтално в центъра на монумента, наречен „олтарен камък“ - произхожда от Шотландия, на стотици километри северно от мястото. Някои от другите камъни са донесени от хълмовете Пресели в югозападен Уелс, на близо 240 км на запад,
Майк Паркър Пиърсън от Института по археология на Калифорнийския университет заяви, че географското разнообразие подсказва, че Стоунхендж може да е служил като „паметник на обединението на народите на Великобритания, отбелязващ вечните им връзки с техните предци и космоса“.